A+ A A-

OBAVJEŠTENJE 27.12.2016.

IZVJEŠTAJ SA SJEDNICE IZVRŠNOG ODBORA

SINDIKALNE ORGANIZACIJE SUDOVA ZA PREKRŠAJE CRNE GORE

održane dana 20. decembra 2016. godine (utorak)  u prostorijama Saveza Sindikata Crne Gore, Ul. Novaka Miloševa br.29 u Podgorici (prvi sprat), sa početkom u 11,00 časova.

Sjednici su prisustvovali članovi Izvršnog odbora:  Jelena Radić, Milanka Tomović, Biljana Bojović, Anela Kačar, Hajdana Brnović, Ivan Pavićević, Miloš Jovović i Saša Šimun (predsjednik), i članovi Nazornog odbora: Slađana Bajović, Suzana Savović i Budimir Radulović.

Takođe, sjednici su prisustvovali i Edin Đurbuzović (po pozivu Izvršnog odbora) i Jasmina Tasevska-član sindikata iz Suda za prekršaje u Budvi.

1. Razmatran je nivo realizacije Godišnjeg plana rada Sindikalne organizacije sudova za prekršaje Crne Gore za 2016. godinu, pri čemu je realizacija istog ocijenjena kao krajnje pozitivna, s obzirom da su skoro svi postavljeni ciljevi za 2016. godinu ispunjeni ili su privedeni kraju. Oni ciljevi koji iz objektivnih razloga nijesu realizovani u toku 2016. godine stavljeni su u prioritetno rješavanje u 2017. godini;

2. Razmotreno je trenutno stanje članova sindikata i sindikalne članarine. Na kraju mjeseca oktobra sindikalna organizacija je imala ukupno 153 člana. Iznijeta je detaljna analiza prihoda pri čemu je utvrđeno da dio članarine kojim raspolaže Sindikalna organizacija na godišnjem nivou iznosi oko 4.500,00 eura. Kod ovakvog stanja, a u nedostatku finansijske pomoći poslodavca, razmotrni su novi modusi davanja pomoći članovima sindikata-povratna novčana pomoć i utvrđene smjernice kojima bi se obezbijedila efikasnija realizacija zadataka Sindikalne organizacije u okviru postojećih finansijskih mogućnosti.

3.Utvrđen je Predlog pravilnika o raspolaganju sindikalnom članarinom kojim je, u skladu sa trenutnim stanjem raspoloživog dijela članarine, uvedeno niz novena i u potpunosti regulisano materijalno-finansijsko poslovanje Sindikalne organizacije (Prilog 1);

4. Donijeta je odluka da se shodno nadležnostima propisanim Pravilima o organizaciji  načinu rada Sindikalne organizacije,pored predsjednika Sindikalne organizacije, izvrši deponovanje potpisa za raspolaganje sredstvima i Milošu Jovoviću-zamjeniku predsjednika Sindikalne organizacije;

5.Utvrđen je Predlog Godišnjeg plana rada Sindikalne organizacije Sudova za prekršaje Crne Gore za 2017. Godinu (Prilog 2);

6.Utvrđen je tekst inicijative Sudskom savjetu u vezi sa nesmetanim funkcionisanjem povratnih novčanih pomoći i postupanjem po administrativnim zabranama;

7.Donosena je nova odluka o raspodjeli članarine, shodno članu 46 Statuta Saveza sindikata Crne Gore;

8.Odlučeno je da se u što kraćem roku inicira održavanje zajedničkog sastanka predstavnika naše Sindikalne organizacije sa predsjednicima sudova za prekršaje na kojem bi se utvrdile konkretne mjere za otklanjanje pojedinih problema na koje su ukazivali zaposleni u toku 2016. godine;

9.Povodom usmeno iznijete primjedbe člana sindikata Jasmine Tasevske da joj se ne isplaćuje naknada za faktički izvršeni prekovreni rad predsjednik sindikalne organizacije je sugerisao, ukoliko stvarno postoji takav problem, da je potrebno da se zaposlena prvo obrati poslodavcu, pa ukoliko je nezadovoljna odgovorom poslodavca da se zatim pismenim putem obrati predsjedniku sindikata. Takođe, predsjednik sindikalne orgnizacije je istako  da će u narednom periodu pitanje postojanja faktičkog prekovremenog rada biti obuhvaćeno godišnjim upitnikom za predsjednike sudova, te da će, između ostalih, biti jedna od tema na planiranom zajedničkom sastanku sa predsjendicima sudova za prekršaje.

10. Predsjednik Sindikalne organizaje je upoznao prisutne sa sadržajem sastanka koji su Predsjednik sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore i on održali sa Sekretarkom Minisatsrtva pravde,  sa svojim učešćem na sjednicama Glavnog odbora sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore i podnijetim inicijativama pred tim organom. Takođe, iznio je informaciju o svom radu u Skupštini Saveza Sindikata Crne Gore, dok je zamjenik predsjednika Miloš Jovović iznio sadržaj sastanka sa direktoricom Sekretarijata Sudskog savjeta. U vezi sa navedenim sastancima posebno je razmatrano pitanje određenih problema u pripremljenom tekstu Nacrta kolektivnog ugovora za zaposlene u sudovima, otpočinjanja pregovora, pitanje zarada i stimulativnog dijela zarade, kao i niz drugih pitanja koja se tiču sistemskog poboljšanja statusa zaposlenih u sudovima za prekršaje. Istaknuto je da je u ovom dijelu krajnje neophoda kvalitetna koordinacija rada sa ostalim sindikalnim organizacijama u sudovima. Posebno je navedeno da će Sindikalna organizacija inicirati da se kolektivno pregovaranje i iznalaženje trajnih i sistemskih rješenja vezanih za rješavanje stambenih pitanja, kontrolu primjene propisa iz oblasti rada, kao i pitanje zarada, naknada zarada i stimulansa za zaposlene u sudovima, rješava isključivo pregovaranjem sa nivoa Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore.

11.Razmotrena su tri slučaja nemogućnosti raspoređivanja zaposlenih u skladu sa novim pravilnicima o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, sa razloga što imaju samo završenu osnovnu školu. Istaknuto je da je o navedenom problemu Sindikalna organizacija   dala svoje mišljenje na Skupštini održanoj dana 15. aprila 2016. godine. Razmoren je svaki slučaj posebno, te u skladu sa dobijenim informacijama, po kojima postoje zadovoljavajuće alternative po ove zaposlene,  date ocjene istih.

12.U vezi sa usmenim obraćenjam pripravnika koji su se interesovali o problemu obračuna njihovih zarada, Sindikalna organizacija je mišljenja da je u odnosu na iste trebalo primjeniti odredbe Granskog kolektivnog ugovora za zaposlene u upravi i pravosuđu, kao najpovoljniji propis. U konkretnom, naročito je problematično to na osnovu kojeg propisa je utvrđen koeficijent za pripravnike, a imajući u vidu da ni Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kao ni kolektivni ugovori, ne prepoznaju poseban koeficijent za obračun zarade pripravnika. S tim u vezi, donijeta je odluka da Sindikalna organizacija  zatraži zvanična pojašnjenja u ovom dijelu kako bi se navedeno pitanje napokon riješilo.

13.Donijeta je odluka o kupovini novogodišnjih paketića za djecu članova sindikata.

14.Predsjednik sindikalne organizacije je upoznao prisutne da su krajem novembra mjeseca stvorene tehničke mogućnosti za ažuriranje saopštenja na sajtu.

15.Donijeta je odluka da se sva pismeno podnijeta pitanja članova sindikata, kao i odgovori sindikata na ta pitanja, objavljuju na sajtu sindikalne organizacije.

16. Za dodatnog člana Izvršnog odbora izabran je Edin Đurbuzović-član sindikata iz Suda za prekršaje u Budvi.

SINDIKALNA ORGANIZACIJA SUDOVA ZA PREKRŠAJE CRNE GORE

Prilog 1

PREDLOG PRAVILNIKA

O RASPOLAGANJU SINDIKALNOM ČLANARINOM

SINDIKALNE ORGANIZACIJE SUDOVA ZA PREKRŠAJE CRNE GORE

I OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom Sindikalna organizacija sudova za prekršaje Crne Gore (u daljem tekstu Sindikat) reguliše način sticanja, raspodjele, raspolaganja i korišćenja sindikalne  članarine i drugih prihoda Sindikata.

II SINDIKALNA ČLANARINA

Član 2.

Članarina je osnovni izvor prihoda i finansiranja Sindikata.

Član 3.

Visina članarine iznosi 1 % neto mjesečnog primanja člana Sindikata.

III RASPODJELA SINDIKALNE ČLANARINE

Član 4.

Mjesečna članarina Sindikata, u skladu sa članom 46 Statuta Saveza sindikata Crne Gore, raspodjeljuje se na sljedeći način:

-50% Sindikalnoj organizaciji sudova za prekršaje Crne Gore;

-30% Sindikatu uprave i pravosuđa Crne Gore;

-20% Savezu sindikata Crne Gore.

IV NAČIN KORIŠĆENJA SREDSTAVA ČLANARINE

Član 5.

Sredstva prihodovana od članarine Sindikat koristi  za ostvarivanje zadataka i ciljeva utvrđenih Pravilnima o organizaciji i načinu rada Sindikalne organizacije sudova za prekršaje Crne Gore i drugim aktima Sindikata, i to za:

- bespovratnu novčanu pomoć članovima Sindikata u slučaju teške bolesti člana sindikata ili člana njegove uže porodice

- bespovratnu novčanu pomoć članu Sindikata zbog rođenja djeteta

-povratnu novčanu pomoć članu Sindikata

-pravnu pomoć članovima sindikata,

-kupovinu prigodnog poklona članu Sindikata koji je ostvario pravo na penziju,

- informisanje članstva,

-održavanje zvaničnog sajta,

-organizovanje edukativnih i konsultatvnih sastanaka sa članovima sindikata,

- podmirenje troškova vezanih za održavanje sastanaka, sjednica organa, seminara, savjetovanja, održavanja Skupštine i podmirenje putnih troškova članova organa sindikata u vezi sa radom organa sindikata i preuzetim sindikalnim aktivnostima,

- podmirenje eventualnih materijalnih troškova (kancelarijski materijal, nabavka sitnog inventara, troškova HT i HP),

- naknade za usluge u platnom prometu,

- naknada za rad člana sindikata angažovanog na poslovima tehničkog sekretara. i

-ostale sindikalne

Bespovratna novčana pomoć zbog teške bolesti člana sindikata ili člana uže porodice

Član 6.

Bespovratna novčana pomoć može se izuzetno odobriti članu sindikata, nakon šest mjeseci od učlanjenja u Sindikat, u slučaju teške bolesti člana sindikata ili člana njegove uže porodice.

Bespovratna novčana pomoć iz stava 1 ovog člana može se isplatiti članu sindikata samo ukoliko poslodavac nije imao sredstava da članu sindikata isplati pomoć po navedenom osnovu.

Zahtjev za odobrenje bespovratne novčane pomoći podnosi član sindikata u pisanom obliku na Obrascu br. 1 uz koji prilaže odgovarajuću medicinsku dokumentaciju.

Bespovratna novčana pomoć zbog teške bolesti člana sindikata ili člana njegove uže porodice odobrava se u iznosu do 200,00 eura.

U teške bolesti smatraju se:

 1. maligna (kancerogena) oboljenja,

 2. leukemija,

 3. teški oblici dijabetesa,

 4. mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja (schizofrenija, duboka mentalna zaostalost, PTSP sindrom),

 5. oboljenja nervnog sistema (distrofija mišića, Prakisonova bolest, Alchajmerova bolest, epilepsija, multipla skleroza, vodena glava, paraliza),

 6. sljepilo, odvajanje rožnjače,

 7. gubitak sluha,

 8. teško kožno oboljenje – lupus

9. operacija srca, srčani infarkt, embolija pluća,

 10. moždani udar,

 11. teška oboljenja bubrega,

 12. Daunov sindrom,

 13. operacija kičme.

 Teška oboljenja dokazuju se istorijom bolesti i ljekarskim nalazima koji ne mogu biti stariji od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.

Bespovratne novčane pomoći isplaćuju se po redosljedu podnošenja zahtjeva.

Ukupni godišnji iznos raspoloživih sredstava za dodjelu povratnih novčanih pomoći iznosi najmanje 1.200,00 eura.

Odluku o bespovratnoj novčanoj pomoći iz ovog člana donosi Izvršni odbor.

Bespovratna novčana pomoć zbog rođenja djeteta

Član 7.

Bespovratna novčana pomoć zbog rođenja djeteta može se odobriti članu sindikata nakon šest mjeseci od učlanjenja u Sindikat.

Zahtjev za odobrenje solidarne pomoći podnosi član sindikata u pisanom obliku na Obrascu br. 2, uz koji se prilaže izvod iz matične knjige rođenih za dijete.

Bespovratna novčana pomoć zbog rođenja djeteta isplaćuje se u iznosu od 100,00 eura.

Ukoliko su oba roditelja članovi sindikata bespovratna novčana pomoć zbog rođenja djeteta može se isplatiti samo po zahtjevu jednog člana-roditelja.

Odluku o bespovratnoj novčanoj pomoći iz ovog člana donosi Izvršni odbor.

Povratna novčana pomoć članu sindikata

Član 8

Povratna novčana pomoć može se odobriti članu sindikata, nakon pola godine od dana  učlanjenja u Sindikat, u sljedećim slučajevima:

-teške ili teže bolesti člana sindikata ili člana njegove uže porodice

-teške socijalne ugroženosti člana sindikata

-otklanjanje posljedica nastalih usljed elementarne nepogode

-učešća člana sindikata ili člana njegove uže porodice na međunarodnim  sportskim i/ili takmičenjima znanja.

Sredstva za povratnu pomoć čuvaju se na posebom računu Sindikalne organizacije.

Sredstva za povratnu pomoć obezbjeđuju se iz sredstava članirine i to:

-početnim ulogom sa glavnog računa u iznosu od 1.000,00 eura;

-uplatom eventualnog viška sredstava sindikalne članarine sa glavnog računa na kraju kalendarske godine;

-eventualnom pomoći poslodavca

Povratne novčane pomoći počeće se isplaćivati kada se na posebnom računu za ovu namjenu prikupi najmanje 2.000,00 eura.

Način davanja povratnih novčanih pomoći, visina povratne novčane pomoći, dinamika vraćanja i druga pitanja vezana za istu, regulišu se posebnim Pravilnikom koji donosi Izvršni odbor.

Pravo člana sindikata na prigodan poklon prilikom odlaska u penziju

Član 9

Članu sindikata koji je najmanje tri godine bio član sindikata, Sindikat će obezbijediti kupovinu prigodnog poklona prilikom odlaska u penziju.

Pravo člana sindikata na novogodišnji poklon za dijete

Član 10

Svi članovi sindikata koji imaju djecu uzrasta do 15. godina dobijaju novogodišnji poklon za dijete u vrijednosti do 10 eura.

Visinu vrijednosti paketića utvrđuje Izvršni odbor u skladu sa raspoloživim sredstvima.

Putni i drugi troškovi

Član 11.

Putni i drugi opravdani troškovi delegata Skupštine, članova Izvršnog odbora, Nadzornog odbora i Predsjednika Sindikalne organizacije nastali u vezi sa radom organa sindikata i u vezi sa preduzetim redovnim i vanrednim sindikalnim aktivnostima Sindikat refundira u skladu sa priloženim dokazom o nastalim troškovima.

Naknada za rad lica koje obavlja poslove tehničkog sekretara

Član 12.

Naknada za rad člana sindikata angažovanog na poslovima tehničkog sekretara isplaćuje se mjesečno, do 15. u mjesecu, u visini od najmanje jedne obračunske vrijednosti koeficijenta.

Visinu naknade utvrđuje Izvršni odbor u zavisnosti od obima poslova tehničkog sekretara.

V POSEBNI FOND ZA RJEŠAVANJE STAMBENIH PITANJA

Član 13.

U zavisnosti od interesa članstva Sindikalna organizacija može oformiti poseban Fond za rješavanje stambenog pitanja članova sindikata.

Odluku o formiranju, kao i akte o radu i načinu finansiranja ovoga Fonda donosi Skupština Sindikalne organizacije.

Sredstva za rješavanje stambenih pitanja uplaćuju se na zaseban žiro račune sindikalne organizacije i istima u skladu sa posebnim aktima Skupštine upravlja nezavisni odbor za rješavanje stambenih pitanja.

Nezavisni odbor za rješavanje stambenih pitanja bira Skupština i ima pet članova.

Predsjednik, Zamjenik predsjednika, članovi Izvršnog i Nadzornog odbora ne mogu biti članovi nezavisnog odbora za rješavanje stambenog pitanja.

VI FINANSIJSKO-MATERIJALNO POSLOVANJE

Član 14.

Finansijsko-materijalno poslovanje obuhvata:

- izradu i izvršavanje plana prihoda i rashoda,

- blagajničko-knjigovodstveno poslovanje.

Član 15.

Plan prihoda i rashoda donosi se najkasnije do 30. februara tekuće godine, a do tada je na snazi odluka o privremenom finansiranju.

Odluku o privremenom finansiranju, planove prihoda i rashoda, izmjene i dopune tih planova, donosi Izvršni odbor Sindikalne organizacije.

Član 16.

Predsjednik sindikalne organizacije je naredbodavac za finansijska sredstva i realizuje odluke Izvršnog odbora o finansijskom raspolaganju.

Posebnom odlukom Izvršni odbor može odrediti i drugo lice, Zamjenik/cu predsjednika ili tehnički/ku sekretar/icu, koje će biti ovlašteno za raspolaganje sredstvima.

Član 17.

Izvršni odbor i Predsjednik su u obvavezi upoznati članstvo sa korištenjenjem sredstava sindikalne članarine najmanje jednom godišnje.

VII NADZOR NAD FINANSIJSKO-MATERIJALNIM

POSLOVANJEM

Član 18.

Nadzorni odbor neposredno nadzire i kontroliše ostvarivanje utvrđene finansijske politike, razmatra njeno ostvarivanje i predlaže njeno poboljšanje.

Nadzorni odbor sastaje se najmanje dva put godišnje.

Članovi Nadzornog odbora se obavezno pozivaju na sjednice Izvršnog odbora, s tim što prisustvo istih nije obavezno.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 19.

Ovaj Pravilnik kao i njegove izmjene i dopune donosi Skupština Sindikalne organizacije Sudova za prekršaje Crne Gore.

Član 20.

Za sve što nije regulirano Pravilima o organizaciji i načinu rada Sindikalne organizacije sudova za prekršaje Crne Gore, ovim Pravilnikom ili drugim aktima sindikata, primjenjivaće se zakonski propisi.

SINDIKALNA ORGANIZACIJA SUDOVA ZA PREKRŠAJE CRNE GORE

Prilog 2

Predlog Godišnjeg plana rada za 2017. godinu

1.Nastavak aktivnosti u vezi sa pregovaranjem kolektivnog ugovora za zaposlene u sudovima (akcenat na stvaranju sistemskog rješenja za rješavanje stambenih pitanja zaposlenih, isplatu novčanih pomoći od strane poslodavca, proširenje prava zaposlenih i poboljšanje kvaliteta rada (navedeno relizovati u saradnji sa drugim sindikalnim organizacijama u sudovima i sa Sindikatom uprave i pravosuđa);

2.Praćenje primjene kolektivnog ugovora i stvaranje uslova za kvalitetno izvještavanje po navedenom pitanju (realizuju predsjednik Sindikalne organizacije i predsjednici podružnica u komunikaciji sa predsjednicima sudova za prekršaje);

3.Pregovaranje sa Sudskim savjetom u vezi sa nesmetanim funkcionisanjem administrativnih zabrana (realizuju predsjednik i zamjenik predsjednika);

4.Praćenje spiska zaposlenih, praćenje podataka o njihovom radnom status i kvalifikacionoj strukturi, bruto i neto zaradama, ostvarenom prekovremenom radu, kao i formiranje modusa za trajno izvještavanje po ovom osnovu (realizuje predsjednik);

5.Praćenje primjene Zakona o radu, Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, Pravilnika o koeficijentima složenosti poslova zaposlenih u sudu i državnom tužilaštvu u grupi D I drugih propisa koji se direktno i indirektno odnose na zarade zaposlenih (realizuju predsjednik, zamjenik predsjednika i predsjednici podružnica);

6.Preispitivanje zahtjeva za povećanje koeficijenta složenosti poslova  (navedeno relizovati u saradnji sa drugim sindikalnim organizacijama u sudovima i sa Sindikatom uprave i pravosuđa);

7.Nastavak pregovora o stimulativnom dijelu zarade (navedeno relizovati u saradnji sa drugim sindikalnim organizacijama u sudovima i sa Sindikatom uprave i pravosuđa);

8.Stvaranje trajnog mehinazma za kupovinu roba po povoljnim uslovima za članove sindikata formiranjem baze podataka i proširenjem broja ugovora (realizuje zamjenik predsjednika);

9. Podnošenje inicijative za izmejnu Statuta Saveza sindikata Crne Gore u vezi sa odredbom koja se odnosi na raspolaganje članarinom na način što bi sindikalnoj organizaciji pripadalo 60% mjesečne članarine a asocijacijama 40% (realizuje predsjednik);

10.Raspodjela mjesta iz programa REKR-a ( najmanje 25 mjesta);

11.Učešće članova sindikata na sportsko-rekreativnim susretima u Budvi (najmanje 9 članova);

12. Organizovanje dva edukativna sastanka za članove sindikata (realizuje predsjednik sa Sindikatom uprave i pravosuđa Crne Gore);

13. Pregovaranje sporazuma sa poslodavcem u vezi sa poboljšanjem uslova rada sindikata;

14.Realizacija ostalih redovnih i vanrednih aktivnosti;

SINDIKALNA ORGANIZACIJA SUDOVA ZA PREKRŠAJE CRNE GORE

 

Sindikalna organizacija sudova za prekršaje Crne Gore

Ul Oktobarske revolucije br. 130
81000 Podgorica

Telefon: 020 230 608 (kod poslodavca)
Fax: 020 231 044 (kod poslodavca)
E-mail: sindikatprekrsajicg2010@gmail.com

Predsjednik  067 610 025