OBAVJEŠTENJE 02.02.2017.

upoznajemo Vas sa sadržajem Inicijative koju su predstavici sindikalnih organizacija zaposlenih u sudovima i predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore, dana 01. februara 2017. godine, podnijeli Ministarstvu pravde, Vrhovnom sudu i Sudskom savjetu.

MINISTARSTVO PRAVDE

Potpredsjedniku Vlade i ministru g-dinu Zoranu Pažinu

VRHOVNI SUD CRNE GORE

Predsjednici g-đi Vesni Medenici

SUDSKI SAVJET

Predsjedniku Prof.dr Mladenu Vukčeviću

PODGORICA

Inicijativa za održavanje sastanka

Poštovani,

dana 24. januara 2017. godine u Sindikatu uprave i pravosuđa Crne Gore održan je sastanak predstavnika sindikalnih organizacija zaposlenih u sudovima sa predsjednikom Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore, na kojem je, pored ostalog, donijet i zaključak da se inicira što hitnije održavanje sastanka sa Vama u vezi sa sljedećim pitanjima:

1.Na sastanku predstavnika sindikalnih organizacija zaposlenih u sudovima i Sudskom savjetu i Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore sa ministrom pravde g-dinom Zoranom Pažinom, predsjednicom Vrhovnog suda g-đom Vesnom Medenicom i predsjednikom Sudskog savjeta prof.dr Mladenom Vukčevićem, koji je održan krajem maja 2016. godine, dogovorena je isplata stimulansa u mjesečnom iznosu od 35,00 eura po zaposlenom za sve zaposlene u sudovima i Sekretarijatu Sudskog savjeta raspoređenim na poslovima iz grupe D.

Sredinom 2016. godine, u toku redovnog planiranja budžeta sindikalne organizacije su sugerisale poslodavcu da se za navedenu namjenu uredno planiraju sredstva za 2017. godinu, kako ne bi došlo do problema u realizaciji postignutog dogovora.

Imajući u vidu početak nove kalendarske i budžetske godine, te da su poznata sredstva koja su Zakonom o budžetu Crne Gore za 2017. godinu opredjeljenja potrošačkoj jedinici “Sudstvo”, direktno zainteresovani za praćenje dalje realizacije postignutog dogovora, nalazimo za potrebnim da nas na navedenom sastanku informišete sa konkretnim radnjama koje ste preduzeli u cilju nesmetane isplate stimulansa zaposlenima u 2017. godini, načinom isplate i drugim bitnim pitanjima vezanim za nesmetanu realizaciju gore navedenog dogovora.

2.Takođe, imajući u vidu da je na sjednici Glavnog odbora Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore održane dana 27. januara 2017. godine donijeta odluka o formiranju odbora za izradu nacrta kolektivnog ugovora, između ostalog i za zaposlene u sudovima, kao i za pregovaranje kolektivnog ugovora sa poslodavcem, to je potrebno da na istom sastanku definišemo način dostavljanja potrebnih podataka iz Sekretarijata Sudskog savjeta, a koji podaci su neophodni za rad Odbora radi kvalitetene pripreme nacrta i izrade "finansijske konstrukcije" budućeg kolektivnog ugovora za zaposlene u sudovima, kako bi se na kvalitetan način pristupilo navedenom poslu.

3.Pored navedenog, potrebno je da na istom sastanku definišemo modus  godišnjeg izvještavanja sudova u vezi sa problemima u primjeni Granskog kolektivnog ugovora za oblast uprave i pravosuđa.

Duboko posvećeni angažovanosti na zaštititi, ostvarivanju i unapređenju prava zaposlenih u sudovima i poboljšanju njihovog materijalnog, socijalnog i društvenog položaja, tražimo od Vas da zakažete sastanak na kojem biste nam dali sve potrebne informacije u vezi sa nesmetanom isplatom dogovorenog stimulansa za zaposlene i postigli saglasnost u vezi sa ostalim gore navedenim pitanjima.

Potrebno je da nas o datumu održavanja sastanka informišete najkasnije do 10. februara 2017. godine.

PREDSJEDNIK SINDIKATA UPRAVE I PRAVOSUĐA CRNE GORE

Nenad Rakočević

PREDSTAVNICI SINDIKALNIH ORGANIZACIJA ZAPOSLENIH U SUDOVIMA

Dejan Đukić